Nasza uroda


Uroda w dzisiejszym świecie ma ogromne znaczenie. Wystarczy wspomnieć chociażby sytuacje, w których nasz wygląd zwracał uwagę innych ludzi. To jak wyglądamy, ma niemałe znaczenie, jeśli chodzi o nasze samopoczucie. Gdy wyglądamy dobrze, czujemy się pewniejsi siebie. Ta psychologiczna zasada czasem pomaga, czasem przeszkadza, ale warto dawać sobie z niej sprawę. Ubranie można zmieniać w zależności od gustu. Jednak, co w momencie, gdy nie podoba nam się jakaś część naszego ciała? Część twarzy? Na przykład, gdy uważamy, że nasze usta są zbyt małe?
Nic straconego! Z pomocą przychodzi współcześnie medycyna estetyczna. Jest to dział medycyny, należący do estetologii medycznej, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych. Działa on zapobiegawczo i jest zorientowany na profilaktykę starzenia się skóry. Często jego zadaniem jest odtwarzanie stanu skóry sprzed procesu starzenia się. Wykonuje się w jej obrębie różne zabiegi nieinwazyjne lub o małym stopniu inwazyjności, jak na przykład powiększanie ust czy zmiana kształtu nosa. Celem takich ingerencji jest poprawa fizycznej atrakcyjności pacjenta. Nie są to zatem świadczenia medyczne.

Ciekawe, że początków tej medycyny możemy doszukać się już w starożytności. Grecy Egipcjanie czy Rzymianie to cywilizacje kultu piękna. Te dawne zabiegi różniły się oczywiście od współczesnych, ale cel był ten sam: poprawienie wyglądu pacjenta.
Medycyna jako osobna dziedzina pojawiła się w dwudziestym wieku. Jej ojcem jest francuski endokrynolog Jean Legrand.
Medycyna estetyczna pozwala usuwać bardzo różnorodne niedoskonałości. Dotyczy głównie małych zmian, ale także zajmuje się bardziej zaawansowanymi. Jej głównym zadaniem jest zatrzymanie procesów starzenia się skóry. Związana z tym jest na przykład likwidacja zmarszczek lub innych niedoskonałości twarzy.
Można mówić, że wygląd nie ma żadnego znaczenia. Ma jednak znaczenie dla naszego samopoczucia. Dlatego tak ważne jest, byśmy wyglądali tak, jak najlepiej się czujemy. Dzięki medycynie estetycznej nasza uroda ma na to szanse.